Skip to content →

Jak zakupić parcelę pod budowę?

Planując budowę mieszkania, pierwszym detalem podjętego w tym zakresie działania będzie na pewno odszukanie odpowiedniej działki. W tym momencie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być kawałek ziemi – ta o niedużych rozmiarach będzie z pewnością mniejszym wydatkiem finansowym, jednak inne zagadnienia wskazują, że posiadanie dużej nieruchomości pod budowę ma wiele zalet.

W głównej mierze nie będziemy ograniczeni wielkością budynku mieszkalnego, jaki będziemy konstruować – należy wziąć też pod szczególną uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Też kwestia dobudowania budynków gospodarczych czy garażu także będzie niemożliwa przy działce nadmiernie małej.
W pewnych sytuacjach zdarzają się działki o relatywnie gigantycznej przestrzeni całkowitej, niemniej jednak o kształcie prostokąta niezwykle wydłużonego, tak, że działka najzwyczajniej w świecie jest niezmiernie wąska. Jest to niekorzystne, bowiem będzie niemało trudniej zbudować na takiej działce dom, urządzić w ogóle następnie taką działkę.

Nie powinna ona więc mieć mniejszej wielkości niż 20 metrów, musimy bo wziąć pod uwagę przepisy, zgodnie z jakimi odległość ściany domu od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 4 metry (jeżeli ściana ma otwory okienne lub ewentualnie drzwiowe).
Jak bez zbytnich kosztów postawić dom?
Konstrukcja własnego domu to znacząca inwestycja, wobec tego nie każdego stać na taki splendor, nawet przy założeniu, że część inwestycji wolno zrealizować po wzięciu kredytu bankowego hipotecznego. Jednakże dom o pokrewnej wielkości można zbudować też stosunkowo niższym kosztem, przy przeznaczeniu kilku fundamentalnych sposobów na niedrogie budowanie.
Na początku działka – zamiast nabywać teren pod konstrukcję w modnej okolicy, gdzie koszty działek są często zawrotne, wolno odnaleźć działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym i wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej. Kolejna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia i bez ulokowania garażu w bryle obiektu.

Okazuje się bo, że wykonanie podpiwniczenia może zwiększyć koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Następna sprawa to wykonanie większości prac budowniczych metodą tak zwaną gospodarską, to właśnie dzięki temu cały koszt robocizny przy budowie ma okazję zamknąć się kwotą 30 tysięcy złotych, przy założeniu, że przestrzeń konstruowanego domu nie naruszy 100 metrów kwadratowych powierzchni. Wykonujemy dach o prostej strukturze i pokrywamy go blachodachówką.

Published in Dom

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *