Skip to content →

Ciepło w Twoich rękach

Od zarania dziejów człowiek dążył do ogrzania powietrza wokół siebie. Odkrycie metody krzesania ognia dało początek erze ciepła, a także wielu innym możliwościom, w tym przygotowywania posiłków.

Skupmy się jednak na samym cieple wytwarzanym przez ogień. O ile ogniska cały czas są przyjemne, zapewniają dobry grunt pod wszelkie relacje interpersonalne, o tyle nie zapewniają bezpieczeństwa, jeśli chodzi o kontrolowanie ognia i są całkowicie niepraktyczne w ogrzewaniu współczesnych mieszkań i domów. Aby sprostać potrzebom i oczekiwaniom ludzkości na świat powołano kominki, piece stanowiące podstawę współczesnych systemów ogrzewania, a także zapewniające relaks przy ogniu bez opuszczania domowego zacisza.

Obecne zaawansowanie technologiczne na temat ogrzewania wszelkiego rodzaju zapewnia prawie pełną automatyzację wszelkich procesów, czy utrzymywania temperatury. Jedynie tradycyjne piece wymagają codziennego napełnienia paliwem, którym najczęściej jest drewno i węgiel, a następnie kilkukrotnej kontroli ognia i temperatury w ciągu dnia.

Nowoczesna technologia połączona z tradycyjnym ogniem

Jedyne co nie zmieniło się od wieków to ogień. To on zapewnia ciepło niezależnie od tego, czy pali się w elektrociepłowni, czy bezpośrednio w domowym kominku, piecu. Jak już wspomniałem, dzisiejsza technologia doprowadziła do prawie pełnej automatyzacji i kontroli ognia, ale na czym ów automatyzacja polega? Otóż współczesne piece, jeśli są wyposażone w specjalny podajnik, nie wymagają zasypywania paliwem codziennie, a raz na tydzień. Piec sam dobiera sobie dawkę paliwa niezbędną do utrzymania pożądanej temperatury w piecu, a tym samym utrzymuje określoną temperaturę w całym domu. Jest to możliwe dzięki specjalnym czujnikom i komputerowi, który steruje pompą wody, a także wentylatorem, który wtłacza odpowiednie dawki powietrza na palenisko, aby w zależności od potrzeby przydusić lub wzniecić większy płomień.

Na stronie szalonymax.pl możesz znaleźć między innymi kominki, piec żeliwny, biokominki i wiele mebli – sprawdź stronę http://www.szalonymax.pl/pol_m_Piece_Piece-zeliwne-764.html – poznaj ofertę

Jeżeli paliwa zacznie brakować, podajnik sam odmierzy odpowiednią ilość węgla i wrzuci ją prosto do rozgrzanego paleniska. Nie trzeba się więc martwić, że zbyt gorąca woda będzie odprowadzona zaworami bezpieczeństwa lub że w środku nocy obudzi nas przenikliwe zimno.

Relaks w domowym zaciszu – ogień pod kontrolą

Bardzo popularną formą relaksu w domu jest także spędzenie wieczoru przy ciepłym kominku. Kominki, piece to takie same urządzenia, jednak ich główne przeznaczenie jest nieco inne. Kominek może spełniać zadanie pieca i służyć do ogrzewania wody, jednak piec nie spełni już zadania kominka, a więc nie posłuży do relaksu. Kominek składa się z części przeszklonej, w której można obserwować płomień, tamtędy też podaje się paliwo, którym jest drewno.

Nie towarzyszą mu podajniki ani pompy, czy wentylatory. Kominek oddaje ciepło poprzez obudowę, jest więc w stanie ogrzać średnich rozmiarów pomieszczenie w zależności od wielkości jego samego i temperatury w nim wytworzonej. Pełni on jednak głównie funkcję rekreacyjną i relaksacyjną, choć to nie musi stanowić jego jedynego przeznaczenia.

 

Published in Dom

One Comment

  1. Bardzo fajny artykuł, super się czyta 🙂 Kominki to ogólnie fajna sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *