Skip to content →

Jak wygląda zawieszenie działalności gospodarczej?

Nowe firmy powstają niczym grzyby po deszczu. Właściciele mają dalekosiężne plany. Liczą, że pokonają konkurentów i będą jak najszybciej zarabiać dobre pieniądze. Nie zawsze jednak taka sytuacja ma miejsce… Czasami bardzo przydaje się zawieszenie działalności gospodarczej. Kiedy ludzie decydują się na takie rozwiązanie? Jakie wynikają z tego korzyści? Co zrobić, aby zgodnie z prawem zawiesić działalność gospodarczą?

Kiedy działalność gospodarcza jest zawieszana?

Między innymi działalność gospodarcza jest zawieszana w wyniku utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa. Brak pieniędzy na bieżące potrzeby firmy, pensje dla pracowników, podatki itp. Takie sytuacje zdarzają się niestety dość często. Zwłaszcza, że aktualnie konkurencja jest bardzo duża. Nie każdy wytrzymuje tempo przeciwników z branży. To jednak nie oznacza, że trzeba całkowicie skapitulować. Można zdecydować się właśnie na zawieszenie działalności gospodarczej i przemyśleć, co do tej pory nie było wykonywane zgodnie z najwyższymi standardami.

Kiedy jeszcze ludzie decydują się na taki krok? Podejmują taką decyzję, kiedy prowadzą sezonowe biznesy. Jeśli mają bowiem świadomość, że działanie na rynku w konkretnym terminie mija się z celem – bo nie można liczyć na odpowiednie zyski – to wtedy warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Zawieszenie działalności gospodarczej to również przydatna opcja, kiedy właściciel zachoruje. Są pewne dolegliwości, które wymagają hospitalizacji i stałego przyjmowania medykamentów . W takiej sytuacji najważniejsze jest zdrowie. Kwestie biznesowe schodzą na dalszy plan. Można jednak zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej i przeczekać najtrudniejszy okres. Nie trzeba od razu całkowicie rezygnować z wypracowanego do tej pory dorobku.

Zawieszenie działalności gospodarczej – jakie są korzyści?

Dlaczego ludzie decydują się na zawieszenie swojej działalności gospodarczej? Czasami po prostu nie mają innego wyjścia, jak pokazują powyższe przypadki. Jest to bardzo dobra alternatywa. Zwłaszcza, że można liczyć na ulgi finansowe oraz udogodnienia podatkowe. Między innymi nie płaci się podatku dochodowego, a także należności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba podkreślić, że nie ma również obowiązku składania deklaracji VAT. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej nie może być krótsze niż 30 dni.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

W tym celu należy wypełnić i złożyć wniosek CEIDG-1, który potwierdzi zawieszenie działalności gospodarczej. Formularz może być dostarczony na kilka sposobów. Jak? Najczęściej dostarcza się go osobiście do konkretnego Urzędu Gminy. Alternatywą jest skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Wówczas taka osoba powinna mieć przy sobie dokument, który to potwierdzi. Można również zdecydować się na formę listowną lub elektroniczną. Należy wtedy zatroszczyć się o to, aby nie było wątpliwości, kto jest adresatem i jaka działalność gospodarcza ma być zawieszona w najbliższym czasie.

 

Sprawdź stronę http://www.niezaleznyranking.pl/ – artykuł powstał we współpracy z tym portalem. Sprawdź!

Published in Biznes i finanse

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *